Aralık 5th, 2011

Şenol Kolcuoğlu – Küçükyalı

Ortağım Eşref ile birlikte Şenol Kolcuoğlu’ ndayız.
Küçükyalı sahilde metrelik kebap yapan restaurant’a, Muazzez Ersoy’unda ortaklığı var. 2008 yılında, İstanbul ayağı açılan restaurant’ın hemen hemen tüm duvarlarında daha önce kebaplarını tatmış ünlülerin fotoğrafları asılı

. Alt kat oldukça geniş, sigara içilen bir bölümde var, üst katta çocuklar için oyun parkı ve birde teras katları var. Arkadaş tavsiyesi ile gittiğimiz restaurant’ tan oldukça memnun kaldık.

Hız kesmeden size de önerelim dedik. :) )
Kolcuoğlunun en güzel tarafı bence Adana usulü servisi :) ) Masanıza oturduğunuzda önünüze gelecek bir menü  yada acaba hangisini yesem derdiniz yok. Yaklaşan garson size yalnızca ne içeceğinizi soruyor. (masanın alkollü yada alkolsüz içecek tercihini öğrenmek için)
Sonra siz kemerlerinizi bağlayıp izliyorsunuz. :) )
Masaya ilk önce 8-10 çeşit meze geliyor. Bunlar Pastırmalı Humus, Güveçte Ciğer, Tulum Peyniri, Kırmızı Biber, Patlıcan Salatası, Süzme Yoğurt, Mantar, Roka Salatası, Mevsim Salatası, Patlıcan Dolması, Yaprak Sarma ve Çiğ Köfte gibi..
Bu yazıyı yazarken üzülüyoruz çünkü kendimizi yemeğe o kadar kaptırmışız ki masaya gelen her mezenin resmini çekemediğimizi sonradan fark ediyoruz.
Gelen mezelerden “Güveçte Ciğer” benim ve ortağımın favorisi olmakla beraber yaprak sarmalarından da bolca yedik. Bu arada masaya gelen mezeniz bittiyse yenisini istemenizde hiç bir sakınca yok boşalan tabakları hemen dolduruyorlar. :) ))
Ara sıcaklarda, minik kaşarlı pide, fındık lahmacun ve adana usulü içli köfte yer alıyor.
İçli köftesini pek başarılı bulmasamda, diğer ara sıcaklar oldukça iyiydi.
Üst tarafta resmini gördüğünüz 150cm ‘lik kebabımızı, üst tarafta görebiliyorsanız Eşref’in sabrı sayesindedir. :) )  Ziraa o sırada fotoğraf makinası benim ilk önceliğim olmaktan çıkmıştı!!!
Adana kebabımızın üzerinde ayrıca Beyti, Kaburga, Tavuk Şiş ve Tavuk Kanatlarıda yer alıyor.
Tüm bunları yedikten sonra içinizdeki ses artık yeter daha fazla yiyemezsin diye haykırıyor. Sizde o sese hak vereceksiniz ama yalnızca tatlı servisi başlayana kadar. :) )
Mezelerdeki çeşitlilik meyve ve tatlı servisindede sürüyor. Meyveler Elma, Nar, Üzüm, Portakal, Kivi, Çilek, Armut, Greyfurt, Muz vs..
(Mevsime göre meyveler servis ediliyor.)
Tatlılarda ise, Kazandibi, Cevizli Kadayıf, Katmer ve ve ve :) )
Dondurmalı irmik helvası!!!
Kebaptan sonra hem gözüm, hem midem oldukça doygun olduğu için irmik helvası üzerinde fotoğraf fantezilerimi gerçekleştirebildim, bence güzel iki kare oldu. :) )
Tatlılarıda kısmen yedikten sonra gelen garsonumuz başka bir arzumuzun olup olmadığını soruyor.
Eşref’in içinden ”daha ne olsun dediğini” duyar gibiyim :) )
Yinede bir sade kahveyi söylemeyi ihmal etmedik.
Bu lezzet şöleninde genel olarak sunumlarınıda çok başarılı bulduk. Öyle ki hem göze, hem mideye hitap etmesini iyi biliyorlar.
Bu yemekten sonrada sahilde bir tur iyi olur diye düşünebilirsiniz ama bizim masadan kalkmamız bile güçlükle oldu. Kolcuoğlu’na özellikle hafta sonu gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Bu kadar güzel yemeklere gelen hesap ise gerçekten çok cüzzi bir rakam oldu.
Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın diyoruz.
Fiyat Bilgileri :
Şenol Kolcuoğlu’nda alkolsüz olarak yediğimiz menülerde kişi başı ort. 35TL ödedik.
Alkollü olarak tercihlerde sanırım bu rakam ort. 50TL civarı oluyor.
Adanalı Şenol Kolcuoğlu – İletişim Bilgileri
Adres : Küçükyalı Sahil yolu Çınar Mah. Turgut Özal BulvarıNo:75 Küçükyalı MaltepeİSTANBUL
Telefon : 0216 489 34 34
Cep Tel : 0532 160 60 60
Fax : 0216 367 34 01
Mail : info@metrelikkebap.com

35 Yorum to “Şenol Kolcuoğlu – Küçükyalı”

 1. Anonymous
  Aralık 8th

  Gördüklerimle gözüm, anlatımınızla gönlüm doydu. Tebrik ediyorum.
  buket

  • Hatay radarc4b1 deniz seviyesine en yakc4b1n radarc4b1 olduc49fu ic3a7in deniz kaknaylc4b1 istenmeyen ekolar (sea clutter) gc3b6rc3bclc3bcyor. Genellikle dc3bcc59fc3bck dbz dec49ferlerine sahip bu ekolarc4b1n gc3b6rc3bcnmemesi ic3a7in ilginc3a7 ve oldukc3a7a yanlc4b1c59f bir skala dc3bczenine gec3a7ilmic59f. Dic49fer radarlarda sarc4b1 gc3b6rc3bcnen ekolar burda yec59fil gc3b6rc3bcnc3bcyor ve dolayc4b1sc4b1yla olduc49fundan dc3bcc59fc3bck gc3b6rc3bcnen ekolar kullanc4b1cc4b1 ic3a7in yanc4b1ltc4b1cc4b1 ve tehlikeli olabilir. Gerekirse hatalc4b1 ekolar deniz c3bczerinde gc3b6rc3bcnsc3bcn ama skala dc3bczeltilsin.Bu arada kc3b6tc3bc haber; Marmaris radarc4b1na dc3bcn gece yc4b1ldc4b1rc4b1m dc3bcc59fmc3bcc59f. Gec3a7en hafta Antalya radarc4b1na dc3bcc59fmc3bcc59f ve 5 gc3bcn doc49fru dc3bcrc3bcst veri alc4b1namamc4b1c59ftc4b1. Sistemin biri giderken dic49ferinin geldic49fi ve radara en c3a7ok ihtiyac3a7 duyulan dc3b6nemde bc3b6yle c59fanssc4b1zlc4b1klar yac59fanmasc4b1 c3a7ok kc3b6tc3bc. c59eanssc4b1zlc4b1k diyorum c3a7c3bcnkc3bc radarlar bildic49fim kadarc4b1yla yc4b1ldc4b1rc4b1ma karc59fc4b1 olabilecek en yc3bcksek koruma sistemiyle kuruluyor ama radarlarc4b1n bc3bcyc3bck bir bc3b6lc3bcmc3bc c4b1c59fc4b1n tc4b1kanmasc4b1ndan (beam blockage) korunmak ic3a7in mecburen dac49flarda kurulu. Kulesiyle birlikte sivri bir c3a7c4b1kc4b1ntc4b1 olan radar tam bir yc4b1ldc4b1rc4b1m c3a7eker oluyor. Muhtemelen 99 tanesi paratonerler vasc4b1tasc4b1yla engellense bile 1 tanesi zarar verebiliyor.

  • Evet sonunda kışın ayak seslerini duymaya başladık. Peki Batı ve Orta Avrupa’yı vuracak sistem nasıl oluşuyor? NAO . Nao’nun aşırı negatif olması demek Azor Adaları’nda basınç artışı, Ä°zlanda ve çevresinde basınç azalışı demek (hayır! Deniz seviyesinde bunun tam olarak tersi demek. – Havadelisi). Negatif NAO’da subpolar (Ä°zlanda) alçağı Akdeniz çanağına iner. Azor yükseği ise fazla güçlenemeyerek daha kuzeye çıkar (daha kuzeye çıkmaz, Ä°zlanda civarında başka bir yüksek basınç oluşur. Azor yükseği Azor civarındaki yükseğin adıdır, başka yerde oluşan yükseklere Azor denmez. – Havadelisi). Akdeniz çanağına inen Ä°zlanda dinamik alçak basınç sistemleri Akdeniz ülkelerinde nispeten ılıman ve yağışlı koşullara sebep olur. AO da önümüzdeki günlerde . Bunun sonucunda Kuzey Buz Denizi’nde basınç artışı, 45 derece kuzey enlemlerinde basınç azalışı meydana gelecek (bu söylediğin deniz seviyesi için değil, yukarı seviyeler için geçerlidir.- Havadelisi). Yani polar (kutupsal) alçak basınç alanları Avrupa’ya inecek ve Avrupa’yı soğutacak. görüldüğü gibi polar jet kuzeyden Avrupa’ya inerken Balkanlar üzerinde yılan gibi kıvrılarak üzerimize güneybatı yönünden esecek. Bunun sonucunda Batı ve Orta Avrupa kuzey yönlü jet akımları ile soğurken,Biz ise güneybatı yönlü jet akımları ile mT orta akdeniz (ılıman ve yağışlı havalar) sistemleri alacağız. Bu durumları GFS model haritaları ile açıklamak gerekirse Azor yükseği, Grönland üzerindeki yüksekle birleşerek güneyin ılıman havasın Grönland’ın güneyine kadar taşıyor (ben anlayamadım bu mekanizmayı – Havadelisi). Bu 850 hpa sıcaklık haritasında . Bu yüksek Ä°ngiltere’nin batısındaki okyanus alanını ısıtarak soğuğun Atlantiğe kaçmasını engellerken (??? – Havadelisi), doğuda Rusya üzerindeki bir başka yüksek de Kafkaslar ve Türkiye’nin ısınmasını sağlayıp soğuğun buralara kaçmasını engelliyor. Sonuçta iki yüksek arasında kalan bölge polar jetler tarafından kontrol edilen bir kutupsal alçakla soğuyor. Ama daha sonra Rusya üzerindeki yüksek doğuya çekiliyor ve Soğuma biraz daha doğuya ilerleyerek Balkanları etkiliyor. Bizi etkileyip etkileyemeyeği ise hala meçhul. Ancak Avrupa üzerinden ilerleyerek Balkanlar ve bizim üzerimizde etkili olaca

  • (ben anlayamadım bu mekanizmayı – Havadelisi). Hocam orada jet akımları mekanizmasını anlatmışım. Son cümle olan “Azor yükseği, Grönland üzerindeki yüksekle birleşerek güneyin ılıman havasını Grönland’ın güneyine kadar taşıyor” cümlesinin amacı Nao, Ao ve Jet akımlarının bu durumları sonucu oluşan Gfs haritasını açıklamaktı. Yani son cümle jet akımla5a8rı mekanizması anlatımından bağımsızdır. Eğer jet akımları anlatımında bir yanlışım varsa bilemiyorum, ama yanlış olduğunu düşünmüyorum. (siz daha iyi bilirsiniz Ozan hocam Şu Ao’nun ve Nao’nun deniz seviyesi,üst seviye işini anlamadım. “Bizi ilgilendiren daha çok üst seviyeler değil midir? Bu yüksek Ä°ngiltere’nin batısındaki okyanus alanını ısıtarak soğuğun Atlantiğe kaçmasını engellerken (??? – Havadelisi)”… Burada demek istediğim ise Ä°zlanda üzerinde oluşan yüksek Ä°zlanda ve civarını ısıtarak Batı Avrupa’yı soğutan polar alçağın getirdiği soğuğun Atlantik üzerine akmasını engelliyor. Yani soğuğun daha geniş bir alana yayılmasını engelliyor. Umarım anlatabilmişimdir. Ayrıca hocam Şu Nao ve Ao’nun alt seviye,üst seviye işine kafam takıldı. O konuda bilgilendirirseniz memnun olurum. Güzel bir anlatım SAYILIR demişsiniz Teşekkür ederim.

  • Cool! That’s a clever way of looking at it!

  • Önümüzdeki günler ilginç olaylara gebe. Bu sistemi uzun süreden beri takip ediyorum çok tutarlı ve kuvvetli bir sistem. Bütün Rusya(Avrupa haritasındaki ) günlerce sürecek çok sert kış koşullarına girecek. Ä°skandinavya Orta ve Doğu Avrupa Balkanlarda bundan nasibini alacak.Sistem cetvelle çizilmiş gibi Türkiyeye teğet( Kırklareline bağlı Dereköy,Demirköy,Kıyıköy, Armağan köyü istisna olabilir ) geçecek. Bunun nedeni olarak bulunduğumuz bölgenin çok sıcak olması soğuk dalgasının gelirken enerji ve momentumunu kaybetmesini gösteriyorum. 20 derece olan yerlerin birden 0 dereceye düşmesini beklememek lazım. Ocak Şubat döneminde gelse o soğuk bize inerdi. Bu sistem garip 60 derece enlemlerinin üstünde( Sırasıyla Grönland ve Ä°skandinavyada) zincirleme yüksek basınçlar oluşup kutuplardaki tüm soğuğu saat yönünde boca ediyorlar. 850 hPa haritasında sanki kutuplar ikiye bölünmüş gibi. Diyagramlar bu durumu destekler nitelikte Rusyada rastgele birkaç yere baktığımda tüm diyagramlar ciddi soğuma gösteriyor. Biraz erken ama Moskova için tahminim en düşük sıcaklık -20 ve altını görür. Hava Delileri takip ediyor musunuz oluşumu?

  • For the love of God, keep writing these articles.

  • Thanks for that! It’s just the answer I needed.

  • I bow down humbly in the presence of such greatness.

  • I actually found this more entertaining than James Joyce.

  • This is way more helpful than anything else I’ve looked at.

  • What a joy to find someone else who thinks this way.

  • These pieces really set a standard in the industry.

  • I’m impressed you should think of something like that

  • This post has helped me think things through

  • You can always tell an expert! Thanks for contributing.

  • That’s a skillful answer to a difficult question

  • I told my kids we’d play after I found what I needed. Damnit.

  • What a great resource this text is.

  • That insight’s just what I’ve been looking for. Thanks!

  • This piece was cogent, well-written, and pithy.

  • This does look promising. I’ll keep coming back for more.

  • What a joy to find such clear thinking. Thanks for posting!

  • Thinking like that is really amazing

  • Mighty useful. Make no mistake, I appreciate it.

  • Heckuva good job. I sure appreciate it.

  • If I were a Teenage Mutant Ninja Turtle, now I’d say “Kowabunga, dude!”

  • If you’re reading this, you’re all set, pardner!

  • It’s much easier to understand when you put it that way!

  • Many many quality points there.

 2. Anonymous
  Aralık 8th

  iştagım kabardı

 3. Anonymous
  Aralık 26th

  Haftasonu burayı görmüş ancak girip girmemekte kararsız kalmıştık. Güzel önerileriniz sayesinde şimdi bu ziyafeti biz de çekmeye karar verdik. çok beğendim bu blogu. teşekkürler! :)
  (Pınar C.)

 4. 537114 702667Merely wanna state that this is extremely useful , Thanks for taking your time to write this. 210660

 5. 487265 602752Good

 6. 765083 27083I

Yorumla


*